To co ode mě na lekcích stále slyšíte, má svůj důvod

DÝCHEJTE….

protože, když nedýcháte … Jóga bez důrazu na dech není jóga. Myslete na to, že první je dech, poté pohyb. A taky na to, že lektor vám návodem na to, jak dýchat, nechce ztížit vaši praxi, ale zjednodušit.

NEPŘECEŇUJTE SVOJE MOŽNOSTI….

protože, když se snažíte pokořit pozice, u kterých jde o flexibilitu, naděláte více škody než užitku. I já sama jsem si vyzkoušela několikaletý boj s následky natrženého hamstringu, jen proto, že zkrátka jednou zvítězilo ego nad pokorou. Jak se říká, chybami se člověk učí, ale nestojí to za to. Jóga je cesta na celý život, stejně jako zdravý životní styl a vše, co má nějakou cenu. Volte pomalý posun, možná i právě pro usměrnění ega a neustálou kultivaci sebe. Věřte mi, že pomalý postup je taky postup.

ZPEVNI STŘED TĚLA…

protože, když nepracujete se středem těla, ze kterého síla vychází jen si cvičení komplikujete. Vypojený střed těla poznáme velmi jednoduše třeba v pozici prkna… boky jsou prověšené dolů a tělo není v jedné šikmé rovině. Zkuste v této pozici jemně stahovat kostrč pod sebe, okamžitě pocítíte rozdíl. Střed těla musí ale fungovat ve všech pozicích, počínaje bojovníky a balančními pozicemi konče. Střed těla můžete v těchto pozicích vnímat tak, že s výdechem stáhnete spodní žebra zpátky do těla, střed těla se tak probudí k životu. Často chvíli trvá, než se ho naučíme používat. Zase tady platí to, že aktivace středu těla vám nemá přitížit, ale pomoci. Jeho aktivace vám pomůže plynout z pozice do pozice s pocitem opory a lehkosti.

POUŽÍVEJTE PRSTY…

protože, když prsty na nohou a na rukou nejsou zapojeny, úplně se změní celkové vyznění pozice. Každá pozice má začátek a konec, zapojení tahu prstů ať už směrem vzhůru, do stran nebo dolů vytváří oporu a prostor. Jen tak se můžete pustit do těžších pozic. Vyzkoušet to můžete například ve svíčce, představte si, že vás něco táhne směrem vzhůru ke stropu, prsty u nohou jsou buď roztažené nebo do špičky. Vaše tělo se automaticky více narovná a váha se přesune na ramena, tam, kde má být. Z tohoto nastavení pak můžete vyzkoušet položit paže dolů do podložky a nepodpírat si dlaněmi záda, možná zjistíte, že ruce k této pozici ani nepotřebujete. Takže i nadále ode mě uslyšíte „roztáhněte prsty po podložce a rozneste váhu na celé dlaně a až do konečků prstů“ ve střeše nebo „uvědomte si bod pod palcem, malíčkem a patou“.

NEVZDÁVEJTE TO…

protože, když se rozhodnete pro jógu, rozhodujete se pro něco dlouhodobého, možná celoživotního… rozhodujete se rozhodně dobře pro své tělo a mysl. Nečekejte výsledky okamžitě, záleží na tom, co jste ochotni dát, přijmout. Věřím, že věci se dějí tak, jak mají a že projít si „tím terorem“ se prostě musí. Nevzdávejte to po první lekci, vydržte a uvidíte, že se trpělivost vyplatí. Myslím, že pružné tělo, lepší držení těla, absence bolavých zad a samozřejmě neoddiskutovatelný mentální rozměr jsou jasným bonusem a důvodem proč to nevzdat.

:-) :-) :-) Jarka