Dýchání a jeho vliv

Jogíni tvrdí, že způsob, jakým člověk dýchá, vypovídá hodně o jeho mysli. Myšlenky toho, kdo dýchá zhluboka, bývají rovněž hluboké. Ten, kdo dýchá krátce, rychle a povrchně, ztrácí kontrolu nad svou myslí……to tvrdí moudří jogíni….

 Ale zpět k powerjóze….. pravda je taková, že pokud chcete zvládnout správně asány a dělat pokroky, musíte se naučit správně dýchat. Můžeme to říci i tak, že nejlépe se naučíte dýchat právě u cvičení powerjógy. Správné dýchání vám pomůže setrvat v jednotlivých asánách, dostat se v pohybu dále a plynuleji. Jako příjemný bonus pak můžete brát skutečnost, že navíc po celou hodinu posilujete břišní stěnu.

Lékaři se shodují na tom, že špatné dýchací návyky mohou být příčinou zdravotních potíží.

Při výdechu se zapojují svaly břišní a zádové. Pokud dýcháte ústy, je odpor minimální. Břišní svaly se nezapojí a jsou oslabeny….proto v powerjóze dýcháme pouze nosem.

 Pozice KOBYLKY  /při klasické (úplné) pozici kobylky ležíte břichem na podložce/                                                                                  

Provedení: natáhnete paže podél těla, dlaněmi otočenými vzhůru, s nádechem zvedáme hlavu, hrudník a nohy tak vysoko, jak jen můžete. Ramena jsou stažena dozadu /hlava není zapadlá mezi rameny/

Účinky: pozice kobylky odstraňuje problémy s ploténkami, posiluje hýždě, působí blahodárně na močový měchýř, protahuje páteř a zmírňuje bolesti zad

Astmatici zapojují do dýchání také pomocné svaly dýchací, tedy svaly v oblasti krční páteře. Když tyto svaly pracují příliš dlouho, přetíží se a způsobují bolesti hlavy a horních končetin.

Toto je tip pro astmatiky a obecně pro potíže s povrchním dýcháním…

Pozice POLOVIČNÍ KOBYLKY / pozice poloviční kobylky se od klasické polohy kobylky liší tím, že máte střídavě kolena podepřena chodidlem, nehodí se proto pro ženy v pokročilém stupni těhotenství. Tato varianta vám více posílí paže/

Provedení: z pozice kočky s výdechem opora o bradu a současně vytáhněte pravou nohu do výšky, noha je natažená, ne pokrčená, ale zároveň uvolněte pravé chodidlo, držte lokty těsně u těla, ramena dozadu a dolů od uší, zpevněte břicho s nádechem přitáhněte levé chodidlo k pravému koleni, prodýcháme. Vrátíme levou nohu zpět na podložku a s nádechem se vytáhneme zpět do pozice kočky, pravá noha zpět na podložku, vyměňte nohy a zopakujte pozici.

                                                                                                               .