Proč józe jako takové vůbec věnovat pozornost?…..
Zajímavá studie byla nedávno zveřejněna v odborném časopise Annals of Internal Medicine. Vědci z Group Health Cooperative v Seattlu rozdělili 100 dobrovolníků na dvě skupiny. První cvičila 12 týdnů jógu, druhá se věnovala klasickému cvičeníaerobního rázu. Lidé cvičící jógu na sobě na rozdíl od těch druhých začali pozorovat pozitivní změny už po několika lekcích a rychle zaznamenali i úbytek váhy.
Podle vědců se lidem cvičícím jógu každý den rychle zvedl metabolismus a přitom se udržovala hladina cukru v krvi. Prokázali navíc okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že cvičící dokázali rychle posílit obranyschopnost svého těla a zlepšil se jim celkový zdravotní stav.
Zmíněná studie prokázala ještě jednu zajímavost. Lidé praktikující jógu užívali po dobu průzkumu méně a méně léků na tišení bolesti, až je úplně přestali potřebovat. „Vědecky není zcela objasněno, proč cvičení jógy přináší takovou úlevu od bolesti. Lidé ji nejčastěji začnou cvičit právě proto, že mají problémy se zády,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
„Pravidelné a správné provádění cviků pomůže změnit vadné držení těla, které je jednou z příčin zdravotních problémů. Stejně stěžejní je však i psychosomatický dosah jógy. Psychika naše zdraví ovlivňuje a cílem tohoto cvičení je dostat nás do rovnováhy. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ dodává.
Leckteré cvičení vás možná odradí jen proto, že zpočátku není zcela lehké ho zvládnout. V józe je ale i tohle jinak. Nemusí to tak na první pohled vypadat, ale je prokázáno, že lidé bez jakýchkoliv zkušeností s jógou udělají pokrok už během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy.
Nejde totiž jen o provádění cviků, ale také o správné dýchání. Už i to dělá pro naše zdraví a celkovou pohodu hodně. „Jedná se o takzvaný jógový plný dech, kdy se naučíme výborně stahovat svaly a zpevníme se, což je skvělá věc pro náš hluboký stabilizační systém, který jinak mnohdy opomíjíme,“ vysvětluje Jana Havrdová.
Vzhledem k tomu, že cvičení je nenáročné na vybavení, můžete si pár minut jógy dopřát naprosto kdekoli a kdykoli. „Rozhodně se vyplatí vstát ráno o malinko dříve a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci, který můžete bez problémů dělat kdekoliv, klidně i v hotelu na služební cestě. Krátkou jógovou pauzu si ale můžete dát i během dne, dokonce i vsedě na židli a za počítačem, nebo v tramvaji, kde můžete aplikovat brániční cvičení,“ radí Martin Škába, specialista na zdravý životní styl.
Aktuální studie provedená na univerzitě v Torontu prokázala, že pacienti s psychickými problémy, kteří docházeli pravidelně na lekce jógy, podléhali méně často recidivám než ti, kteří dostávali pouze léky. „Prokázaly se tak pozitivní účinky pravidelně prováděných hlubokých dechových cvičení a vědci nyní zkoumají jejich další možný dosah.
Zejména hluboké výdechy jsou očistné, a to doslova – pomáhají našemu tělu zbavit se toxinů a nádechy zvyšují množství kyslíku, který putuje k orgánům a svalům. Správné dýchání tak velice pomáhá ve stresových situacích a je jednou z nejvíce uznávaných technik, jak je zvládnout,“ říká ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu.
Jóga je postavena na stlačování určitých partií těla a výdrži, kdy do nich nemůže proudit krev. Stačí deset, dvacet vteřin a tělo začne reagovat zvýšenou činností, aby se do orgánu dostala krev zpátky, tentokrát ovšem čerstvě prokysličená, která odplaví nejrůznější škodliviny. Zlepší se tak trávení, funkce kloubů a můžete efektivně předcházet vzniku osteoporózy, cukrovky nebo srdečních onemocnění.
Odborníci z amerického Ohia se nedávno zaměřili na ženy zabývající se jógou a ve své studii prokázali, že ty, které se jí věnují pravidelně, mají mnohem nižší hladinu látky, která zapříčiňuje vznik zánětů v těle.
Říká se, že stárnutí je z pouhých deseti procent genetickou záležitostí a ze zbylých 90 procent ho dokážeme ovlivnit stylem života. V poslední době je proto velice populární cvičení takzvanou obličejovou jógu, která zmírňuje výskyt vrásek, redukuje dvojitou bradu a celkově zpomaluje stárnutí tváře.
Stejné úspěchy ovšem u žen nyní slaví i speciální hormonální jóga. Vychází ze cviků, které dokáží stimulovat štítnou žlázu, vaječníky, nadledvinky a hypofýzu, jinými slovy aktivují tvorbu hormonů, zejména estrogenu, jenž stojí za mladým vzhledem i myslí.
Tak právě proto…… :-) Jarča